Aktualności

Mowa nienawiści, hejt, cyberprzemoc, uzależnienia – debata z uczniami Technikum w Cudzynowicach.

W minionym tygodniu kazimierscy policjanci spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Okazją do spotkania była debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, której głównym tematem był hejt, przestępstwa z mowy nienawiści, odpowiedzialność karna, a także uzależnienia od Internetu.

W piątek policjanci spotkali się z  uczniami Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Okazją do spotkania była debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi młodzieży na zagrożenia, które czyhają na nich w sieci takie jak: hejt, przestępstwa z nienawiści, odpowiedzialność karna za tego typu czyny oraz problematyka uzależnienia od Internetu i mediów społecznościowych, które potrafią zawładnąć ich czasem i życiem.

Spotkanie oficjalnie rozpoczęła  Oficer prasowy kazimierskiej komendy, która przedstawiła kluczowe tematy i założenia prowadzonej debaty. W dalszej części policjanci omówili definicję hejtu i przestępstw z nienawiści, wyjaśniając, że tego rodzaju działania są nie tylko krzywdzące, ale mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Mundurowi szczegółowo omówili konsekwencje prawne takich zachowań. Wyjaśniali także, jak radzić sobie z tego typu przestępstwami i gdzie szukać pomocy. Stróże prawa podkreślali, że każdemu z nas należy się szacunek, godność, a także obowiązek poszanowania praw drugiego człowieka, bez względu na wiek, pochodzenie, rasę, czy wyznanie.

Gośćmi specjalnymi byli psychologowie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kazimierzy Wielkiej, którzy przybliżyli uczniom zagadnienia związane z uzależnieniami  behawioralnymi. Szczególną uwagę poświęcono problemowi nadmiernego korzystania z Internetu, mediów społecznościowych oraz innych, równie niebezpiecznych uzależnień, które mogą przybierać różne formy i  negatywnie wpływać na życie młodych ludzi.

Uczestnicy debaty mieli okazję obejrzeć pouczający film, który  zobrazował mechanizmy powstawania uzależnień od telefonu komórkowego i Internetu oraz ich negatywne skutki. Psychologowie w przystępny sposób wyjaśnili, jak ważna jest równowaga pomiędzy aktywnością w sieci a życiem poza nią.

Debata stanowiła ważną przestrzeń do otwartej rozmowy z młodzieżą na ważne i aktualne tematy.   Zainteresowanie tematyką debaty, pokazuje, że rozmowy na temat hejtu, przestępstwa z mowy nienawiści, odpowiedzialności karnej i uzależnień od Internetu to okazja do zwiększenia świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń w Internecie i poza nim. Podobne spotkani z pewnością będą kontynuowane.  

 Opr. K.K.

Powrót na górę strony